من یکنفره برای سال اقتصادمقاومتی تولید اشتغال چه کارهایی میتوانم بکنم؟

0

بخش اول: مصرف
مقدمه: با وجودی که بسیاری از محصولات داخلی کیفیت خوبی دارند، اما لااقل همین امسال، فقط همین امسال نگویم تولید کننده برود کیفیتش را خوب کند، یا نگویم پول اضافه ندارم، بیاد بیاورم که من با مال خود هم باید مجاهدت کنم، پس کمی از سایر خرجهای اضافی بزنم و مقداری از درآمدم را صرف خرید کالای ایرانی – باکیفیت و بی کیفیت- کنم.

۱. با خود عهد کنم امسال به هیچ عنوان گوشی خارجی نخرم، سختی امکانات کمتر احتمالی، بی کلاسی و عمر کمتر احتمالی اش را به جان بخرم!

۲. امسال به هیچ عنوان برای خودرو خودم، پدرم و … قطعه خارجی نخرم، حتی اگر مجبور شوم سالی دوبار لنت ترمز یا وایرشمع عوض کنم.

۳. به هیچ عنوان برای خانه ام چای و برنج و گوشت خارجی نخرم! حتی اگر مجبور شوم هفته ای یکبار برنج بخورم اما خارجی نخرم!

۴. تقریبا در تمام کارخانه ها، اداره ها، پادگانها، دانشگاه ها و … برنج، چای، گوشت و میوه خارجی مصرف میشود، به هر نحو ممکن مسوولین اداری-مالی و پشتیبانی این مراکز را وادار به مصرف برنج و گوشت و … ایرانی کنیم، با صحبت و درخواست شفاهی، با طومار، با اعتصاب غذا، با نصب بنر و کاغذنوشته در سلف سرویسها و …
تشکلهای اسلامی و دانشجویی نقش مهمی میتوانند بازی کنند.

۵. به هیچ عنوان برای خانه ام لامپ، قفل، شیرآلات، دستگیره، در و پنجره و … خارجی، نخرم.

۶. به هیچ عنوان کفش و لباس خارجی نپوشم.

۷. هنگام خرید کالای ایرانی به خودم زحمت بدهم و دنبال بهترین و باکیفیت ترین بگردم.

۸. اگر دوکالای کیفی ایرانی اما گران و بیکیفیت ایرانی اما ارزان وجود داشت، تمام تلاشم را بکنم که آن باکیفیت گرانتر را بخرم! تولید کننده کیفی را باید با خرید کالایش تشویق کرد تا بدلیل عدم فروش، به تولید بی کیفیت مجبور نشود، آخر او هم باید جوابگوی کارگرانش باشد!

۹. تجربه هایم از کالای با کیفیت ایرانی را با دیگران به اشتراک بگذارم و بازگو کنم….

۱۰. حداقل به پنج کودک اطرافم آموزش دهم که مصرف کالای ایرانی چه ضرورت و مزایایی دارد.
 
۱۱. اگر به هر نحوی تولید کننده هستم، چه کاسب خرد (مثلا در و پنجره ساز یا کابینت ساز) چه مدیر کارگاه و کارخانه، به خودم یا جیبم فشار بیاورم و به هیچ عنوان از مواد اولیه خارجی استفاده نکنم، اگر مواد ایرانی گرانتر است، سعی کنم با افزایش خلاقیت و بهره وری، آن را جبران کنم.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید