دو اشتباه بزرگ آقای لاریجانی در دیدار وزیر خارجه انگلیس

0


🔹امروز آقای دکتر علی لاریجانی در دیدار با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس خبری داده‌اند که به نظرم پایان دهنده همه مباحث حول وضعیت مبادلات مالی ما پس از برجام است. ایشان به گلایه گفته‌اند حتی مشکل بانکی سفارت ایران در انگلیس برطرف نشده است. وقتی مشکل سفارت ایران که از مزایا و معافیت‌های خاص در عرف دیپلماتیک برخوردار است، حل نشده، روشن است که اوضاع به چه سان است.
🔹منتهی آقای لاریجانی دو اشتباه بزرگ مرتکب شده‌اند.
🔺نخستین اشتباه ایشان این است که از انگلیس بابت این وضعیت گلایه کرده‌اند. ایشان باید بابت وضع امروز از امضاکنندگان برجام گلایه کنند و البته خود نیز بابت سهم و نقشی که در نهایی شدن برجام و فقدان نظارت صحیح بر اجرای شروط رهبر انقلاب داشتند، از ملت پوزش بطلبند. پوزش از ملت قطعا به معنی یک عذرخواهی تلویزیونی نیست. پوزش واقعی، کنار کشیدن دست‌اندرکاران برجام از امور کشور است؛ کسانی که سواد کافی برای امضای یک توافق بین‌المللی نداشتند، امتیازهای نقد دادند، وعده نسیه گرفتند و این خسارت محض را به کشور وارد کردند.
🔺اشتباه دوم آقای لاریجانی این است که با خود فکر کرده‌اند موضع مناسبی در مقابل وزیر انگلیسی گرفته‌اند. وقتی شما به وزیر خارجه انگلیس می گویید مشکل مالی سفارت ما نیز حل نشده است، خیال نکنید که گلایه می فرمائید؛ شما در واقع به وزیر انگلیس خبیث بابت این موفقیت برجامی، که همه چیز ستانده و هیچ نداده‌اند، تبریک گفته‌اید.
🔹برجام یک توافق نیست، یک تفکر است. تفکری که سواد و دانش کافی در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل ندارد؛ خیال می‌کند سواد به انگلیسی حرف زدن است و به جای توصیه به علم اندوزی سفرا، امر به زبان‌آموزی می‌کند؛ به دوست بی اعتماد و به دشمن خوشبین است؛ به خودی اخم و به دشمن لبخند می‌زند… و ادعای تامین منافع ملی را دارد. برای تامین منافع ملی،  باید برای داشجویان و دانش آموزان این کشور دوره برجام شناسی گذاشت تا برجام تَکرار نشود.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید