نکات بسیار ارزشمند متفکر انقلاب اسلامی استاد میرباقری:

0

همچنان‌که مدیرانِ تصمیم‌گیر حق ندارند اپوزیسیون باشند، کارشناسانِ تصمیم‌ساز هم (که ۳۰ سال برای این کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند) حق ندارند اپوزیسیون باشند!
♦️ملت بزرگوار ایران باید ریشهٔ اصلیِ آسیب‌ها را پیدا کند.

«مُقصّر اصلیِ ناهنجاری‌های اجتماعی، نهادها و ساختار سرمایه‌داری مدرن هستند. مُقصّر، علم مدرن است که تصمیم‌سازی می‌کند.

به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، کسانی که امکانات کشور در اختیار آنها بوده است، نباید اپوزیسیون باشند. منتها یک‌موقع تصمیم‌گیران اپوزیسیون می‌شوند؛ مثلاً  وزیر می‌آید اپوزیسیون می‌شود!
👈 اما یک‌موقع می‌بینید کارشناس‌هایی که ۳۰ سال برای کشور تصمیم‌سازی کرده‌اند (کسانی که در سازمان برنامه و بودجه بوده‌اند، یا در پشت بانک مرکزی یا مراکز حساس و تصمیم‌گیر دیگر بوده‌اند و نقش اصلی در برنام‌ریزی را داشته‌اند)، اینها اپوزیسیون می‌شوند؛ یعنی اسلام را می‌خواهند محاکمه کنند! مدل‌های خودشان جواب نداده، می‌خواهند اسلام را محاکمه کنند!
چرا اسلام را محاکمه می‌کنید؟! چرا سهم جُرم خودتان را قبول نمی‌کنید؟ چرا حاضر نیستید بپذیرید که الگوهای شما جواب نمی‌دهد؟

من عرضم این است ملت بزرگوار ما باید به یک نقطه‌ای برسند که آسیب‌شناسی‌شان عمیق شود. لذا برای رسیدن به عدالت، که حقشان است، برای "عبور از آسیب‌ها" که حقشان است، نباید پشت شخصیت‌های سیاسی‌ای – که مدل جدیدی برای اداره ندارند و فقط می‌خواهند با مسائل سیاسی و مواضع سیاسی حلش کنند – قرار بگیرند. این انرژی متراکمِ عدالت‌خواهی در ملت حزب‌اللهی و این انرژی متراکم حق‌طلبی در بسیاری از قشرهای مستضعف، که حق هم هست، نباید پشت سرش سیاسیون قرار بگیرد. آنها راه‌حلی ندارند و با سیاسی‌بازی می‌خواهند حلش کنند. چه مدلی دارید برای عبور از موانع؟ همهٔ جُرم بر دوش افراد و آدم‌هاست؟! البته من سهم آدم‌ها را انکار نمی‌کنم و نمی‌گویم سهم تهذیب اخلاقی در اصلاح آسیب‌های اجتماعی، کم است. هم بدنه مردم و هم مسئولین، اگر اهل اخلاق باشند، آسیب‌ها به‌شدت کم می‌شود. ولی این، کافی نیست. عرض کردم که شما اگر کارخانه‌ای دارید که تولید مواد مخدر می‌کند، با این روش که آدم‌های مهذب بالای سرش بگذارید، از آن طرفش که مواد صالح بیرون نمی‌آید!
نظام سرمایه‌داری اختلاف طبقاتی ایجاد می‌کند؛ ثروت متمرکز ایجاد می‌کند، تولید متمرکز ایجاد می‌کند، توزیع متمرکز ایجاد می‌کند، تولید و توزیع متمرکز، اختلاف طبقاتی ایجاد می کند. اهرم‌های اجتماعی را ‌جوری تنظیم می‌کنند که اموال ضعفا برود و در سازمان قدرت مصرف شود. [ریشه مشکلات، این‌جاست.]»

📝 استاد سید محمّدمهدی میرباقری، ۹۶/‌۱۰/۹

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید