روایت «جهان آرا» از چهار سال پس از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

0

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» شنبه شب ۲۸ بهمن و به مناسبت چهارمین سالر ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، به بررسی کارنامه عملکرد مسئولان در این مدت پرداخت.

به گزارش رجانیوز، قسمت دیگری از برنامه گفت‌وگومحور جهان‌آرا با موضوع «چهار سال پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی کجای مسیر هستیم» ‌‌‌شنبه شب ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ روی آنتن این شبکه رفت.

عوامل برنامه جهان‌آرا به بهانه چهارمین سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر آن شدند تا پیرامون عملکرد چهارساله در این خصوص و ضرورت‌های اجرای این سیاست‌ها با حضور دو تن از کارشناسان عرصه اقتصاد به این مهم بپردازند.

میرهادی رهگشای پژوهشگر حوزه تجارت و ارز و محمد امینی رعایا دبیر همایش ملی اقتصاد مقاومتی مهمانان این برنامه بودند و محمدحسین بدری هم مجری کارشناس این برنامه بود.

رهگشای گفت: عدم مدیریت بازار ارز وابستگی ما به تکانه‌های خارجی، اخبار و تحریم‌ها را افزایش می‌دهد که افزایش قیمت ارز را به دنبال دارد.

افزایش نرخ ارز با شیب ملایم با توجه به تورم و حذف دلار از تبادلات ارزی راه‌حل مشکلات حوزه ارزی کشور است

وی افزود: برای حل مشکلات حوزه ارزی دو راه حل وجود دارد، یکی افزایش نرخ ارز با شیب ملایم با توجه به تورم موجود و دیگری کاهش وابستگی به دلار امریکا در تجارت خارجی.

این پژوهشگر حوزه تجارت و ارز توضیح داد: بانک مرکزی عرضه‌کننده اصلی و واردکنندگان کالا تقاضاکنندگان ارز در کشورند. بنابراین در تقاضا سهم بخش دولتی کمتر و بیشتر متوجه بخش خصوصی است. البته در زمره تقاضاکنندگان ارز سوداگرانی را که با هدف کسب سود اقدام به خرید و فروش ارز می‌کنند نباید از نظر دور داشت.

وی در ادامه یادآور شد: ما عرضه و تقاضای ارز را وابسته به دلار کرده‌ایم و تجارت خارجی کشور بر مبنای دلار انجام می‌گیرد و از این‌رو با تحریم امریکا بانک‌های خارجی مانع دسترسی ایران به دلار می‌شوند و با کاهش عرضه دلار و افزایش تقاضا قیمت دلار زیاد می‌شود.

کاهش ارزش پول ملی به سیاست‌های پولی و کنترل تورم، نظام بانکی و مدیریت نقدینگی برمی‌گردد.

رهگشای در پاسخ به این سئوال که «اصلاً چرا ارزش پول ما در مقابل دلار باید چه یکباره و چه به‌تدریج پایین بیاید؟» گفت: کاهش ارزش پول ملی به سیاست‌های پولی و کنترل تورم، نظام بانکی و مدیریت نقدینگی برمی‌گردد. اگر حجم ریالی که هر سال از طریق بانک‌ها منتشر و به فعالیت‌های مختلف تخصیص داده می‌شوند به‌درستی مدیریت نشوند و به بخش‌های مولد جهت‌دهی نکنیم به سمت سوداگری در بازار مسکن، ارز و… می‌رود و هر سال شاهد تورم خواهیم بود.

وی بیان کرد: با وجود تورم باید نرخ ارز متناسب با آن را اصلاح کنیم تا شاهد بی‌ثباتی و نوسان زیاد در قیمت ارز نباشیم.

این پژوهشگر حوزه تجارت و ارز در خصوص علت وابستگی تبادلات ارزی کشورها به دلار اظهار کرد: در مقطعی کشورهای دنیا به این نتیجه رسیدند برای بهبود و ثبات روابط تجاری‌شان با یک ارز کار کنند. بعد از جنگ جهانی دوم دلار به دنیا تحمیل و پس از آن خرید و فروش نفت وابسته به دلار شد.

کشورها دریافتند وابستگی به دلار اقتصادشان را بی‌ثبات می‌کند

وی در ادامه شرح داد: اما به‌تدریج کشورها دریافتند وابستگی اقتصادشان به دلار موجب بی‌ثباتی اقتصاد آنها می‌شود و از این‌رو کشورهایی مثل روسیه، چین و ترکیه راهکارهای جایگزین و موازی را در پیش گرفته‌اند و به صورت دوجانبه و چندجانبه دلار را از تجارتشان حذف کردند.

رهگشای خاطرنشان کرد: چنانچه ما هم در تبادلات تجاری با پنج کشوری که با آنها روابط اقتصادی داریم دلار را حذف و از ریال و ارز آن کشور در تبادلات استفاده کنیم وابستگی‌مان به دلار و آسیب‌های ناشی از این وابستگی در اقتصاد ما کاهش می‌یابد.

وی اشکالات ساختاری مدیریت نرخ ارز را از دیگر مشکلات ما در تعیین قیمت ارز و تشدید وابستگی به دلار دانست و توضیح داد: تعیین قیمت ارز در جاهای غیر رسمی نظیر میدان فردوسی صورت می‌گیرد و بانک مرکزی ناچار است با ورود اسکناس بازار را کنترل کند. در صورت وجود بورس ارز و شفافیت در مبادلات ارزی بانک مرکزی ناگزیر نیست بار عرضه اسکناس را به دوش بکشد.

این پژوهشگر حوزه تجارت و ارز چین را مثال زد و اشاره کرد: این کشور با رشد اقتصادی بالا و تبدیل شدن به قدرت اقتصادی دنیا در حذف دلار از تبادلات اقتصادی‌اش گام‌های خوبی برداشته و توانسته است در بخشی از مبادلات ارزی خود با ۴۰ کشور نظیر کره‌جنوبی، ژاپن، ترکیه، روسیه و… دلار را حذف کند.

اقتصاد مقاومتی سیاست‌ها و اقدامات مقاوم‌سازی اقتصاد با تغییر رویکرد و کاهش ضربه‌پذیری اقتصاد است

امینی رعایا در تعریف اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی سیاست‌ها و اقدامات مقاوم‌سازی اقتصاد با تغییر رویکرد و کاهش ضربه‌پذیری اقتصاد است که ایجاد سرمایه و ثروت جدید حاصل از درآمد فروش نفت به‌جای صرف پول فروش نفت در هزینه‌های جاری، کاهش وابستگی اقتصاد کشور به دلار و مدیریت مصرف انرژی از جمله این سیاست‌هاست.

رهگشای اشاره کرد: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی خوبند، اما باید در عمل ریزتر و تبدیل به قانون و آیین‌نامه شوند.

وی سه عامل را در بسته شدن کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و رکود تولید داخلی مطرح ساخت و عامل اول را اشکال در نظام بانکی و فقدان نقدینگی لازم برای تولید دانست و توضیح داد: نظام بانکی به فعالیت‌های تولیدی تزریق مالی نکرده است و وجود بازارهای موازی در کشور که سوددهی بیشتری دارند مثل بازارهای ارز و ملک موجب سرازیر شدن پول نظام بانکی به آنجاها شده است.

این پژوهشگر حوزه تجارت و ارز افزود: الان بخش قابل توجهی از پول‌های بانک‌ها صرف خرید املاک و مستغلات می‌شود و پول‌ها راکد می‌مانند و بانک‌ها نمی‌توانند به تولیدکنندگان وام بدهند و به این ترتیب از یک طرف با چاپ اسکناس نقدینگی افزایش می‌یابد و شاهد تورم هستیم و از طرف دیگر پول به تولیدکننده داخلی نمی‌رسد.

وی تأکید کرد: منابع مالی در نظام بانکی باید به سمت فعالیت‌های مولد سوق یابند تا تولید رونق بگیرد.

رهگشای عامل دوم رکود تولید داخلی را عدم کنترل بازارهای غیرمولد از طریق مالیات دانست و بیان کرد: با حربه مالیات انگیزه جذب سرمایه‌ها در این‌گونه بازارها کاهش می‌یابد و پول به سمت تولید می‌رود.

حمایت هوشمندانه از تولید در برابر واردات لازم است

وی عامل سوم را فقدان مدیریت واردات برشمرد و افزود: به اذعان وزیر تجارت امریکا تجارت آزاد افسانه است و همه کشورها از تولیدشان در برابر واردات حمایت می‌کنند که این حمایت باید هوشمندانه باشد.

این پژوهشگر حوزه تجارت و ارز تصریح کرد: در مدیریت واردات دو اولویت قاچاق و خریدهای دولتی وجود دارد. قانون مبارزه با قاچاق خوب است، اما تا زمانی که اجرایی نشود تأثیری ندارد. راهکارهای عملیاتی در این خصوص نظیر رهگیری کالا، بحث‌های مالیاتی برای رصد کالاها و… مؤثرند.

وی بحث دوم را خریدهای دولتی از تولیدات داخلی دانست و گفت: منظور از دولت کلیه دستگاه‌هایی است که از بیت‌المال استفاده می‌کنند و حمایت همین دستگاه‌ها از تولید داخلی سهم مهمی در رونق گرفتن آن دارد.

امینی رعایا در عملیاتی شدن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به دو نگاه در حمایت از تولید اشاره کرد و گفت: یک نگاه شکست‌خورده تزریق پول و دادن وام برای ایجاد اشتغال است. معمولاً پس از تولید بازار فروش به علت نبود کیفیت یا تقاضای آن محصول وجود ندارد و تولیدکننده با مشکل مواجه می‌شود.

وی مشکل دیگری را مطرح و اظهار کرد: عده‌ای هم با دور زدن قانون وام را در جای دیگری هزینه می‌کنند و عملاً پول صرف تولید نمی‌شود.

رهگشای در این خصوص بیان کرد: در صورت وصل نشدن نظام بانکی به نظام مالیاتی این‌گونه اتفاقات می‌افتد که قابل حل است.

امینی رعایا نگاه دوم و راه‌حل رونق گرفتن تولید را حمایت از پیشران‌های اقتصادی دانست و افزود: با حمایت از آنها صنایع مختلف به راه می‌افتند. مثلاً حمایت از صنعت مسکن صنایع وابسته به آن را هم به راه می‌اندازد.

وی یادآور شد: حل مشکلات فضای کسب و کار و بازارسازی و در اختیار قرار دادن بخشی از بازار داخلی به تولیدکننده داخلی از راهکارهای حمایت از تولید داخلی است.

دبیر همایش ملی اقتصاد مقاومتی هدف از برگزاری این همایش را به حرکت در آوردن اقتصاد کشور، رصد و پایش اقتصاد مقاومتی و مطالبه سالانه پاسخگویی از مسئولین در این خصوص دانست و توضیح داد: در همایش اول بحث پیمان‌های پولی دوجانبه و حذف دلار از نظام ارزی کشور و در همایش دوم بحث‌های مرتبط با نفت و انرژی مطرح و پیگیری شدند. در همایش سوم عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارزیابی شد و در آن از مسئولین برای پاسخگویی دعوت می‌شود.

وی افزود: این همایش‌ها برخلاف آنچه مرسوم است با کمترین هزینه برگزار می‌شود. کتابچه همایش چهارم تحت عنوان «مسیر فرماندهی اقتصاد ایران» منتشر شد و در همایش‌ها بررسی می‌کنیم مسیر اقتصاد مقاومتی به چه سمتی می‌رود و به چه سمتی باید برود.

امینی رعایا گفت: از دستاوردهای این‌گونه همایش‌ها شفاف‌سازی کم‌کاری دستگاه‌های مربوطه و وادار کردن مسئولین آنها به حرکت است، مثلاً مدت‌ها بود برای شفاف‌سازی بازار ارز وجود بورس ارز احساس می‌شد که بالاخره پس از تحمل تبعات این عدم‌ شفاف‌سازی بورس ارز آغاز به کار کرد. همچنین در جنبه‌های دیگر هم اتفاقاتی دارد می‌افتد.

رهگشای در خصوص ایجاد امیدواری در مورد اقتصاد ایران توضیح داد: چنانچه در کنار ضعف‌های اقتصاد دستاوردهای اقتصاد کشور را پس از انقلاب به‌طور واقعی به مردم نشان دهیم قطعاً امیدواری به وجود می‌آید.

وی اظهار کرد: با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و پیگیری‌های مقام معظم رهبری گفتمان خوبی مطرح شده و مسائل زیادی در مسئولین جا افتاده است، مثلاً بحث حذف دلار که هم‌اکنون در صحبت‌های مسئولین شنیده می‌شود در چهار پنج سال گذشته در اوج تحریم‌ها مطرح نمی‌شد.

این پژوهشگر حوزه تجارت و ارز ابراز کرد: از مسئولین انتظار داریم الگوهای اقتصاد مقاومتی را هر چه سریع‌تر در دستگاه مربوطه‌شان پیاده کنند.

امینی رعایا توضیح داد: کشور رفته‌رفته به بلوغ می‌رسد که چه باید بکند. مسئولین ضمن اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی جلوی نقد و بررسی آگاهانه را نگیرند و وقتی از آنها برای پاسخگویی مطالبه می‌شود به صورت تحلیلی پاسخ دهند و صحبت‌های کمک‌کننده به آنها را بشنوند و مقابل حرف‌های درست گارد نگیرند. مسئولین سن بالا صحبت جوانان مملکت را که به دنبال پست و مقام نیستند و می‌خواهند کشورشان را بسازند بشنوند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید