بصیرت قرآنی// در مسیر انجام مسئولیتها چگونه از خطاهای خود جلوگیری کنیم؟

0


آیه مربوطه:
«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقولوا قَولًا سَدیدًا یُصلِح لَکُم أَعمالَکُم وَیَغفِر لَکُم ذُنوبَکُم» (سوره مبارکه الأحزاب آیات ۷۱-۷۰)
«ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن حق بگویید تا خدا کارهای شما را اصلاح کند و گناهانتان را بیامرزد.»
🌸🌺
پاسخ:
✔️«اگر ما و شما در جهتگیری کلیِ کارهایی که در زندگی انجام می‌دهیم – و از جمله، کارهای دوران مسؤولیت – خط رعایت تقوا و احساس وظیفه و مسؤولیت را پیش بگیریم، خدای متعال هم توفیقات خودش را ارزانی خواهد داشت؛ «یا ایّها الّذین امنوا اتّقوااللَّه و قولوا قولا سدیدا یصلح لکم اعمالکم و یغفر لکم ذنوبکم». اگر تقوا به میان بیاید، خدای متعال هم اعمال را اصلاح و ما را هدایت می‌کند؛ «انّ علینا للهدی» ؛ خدای متعال هدایت را بر عهده‌ی خودش دانسته.

✔️اگر ما در خط تقوا، رعایت امر و نهی الهی و مواظبت از رفتارِ خود حرکت کنیم، بدون شک خدای متعال ما را هدایت و کمبودهای کار ما را جبران خواهد کرد – «یغفرلکم ذنوبکم»  – و اگر در جاهایی نادانسته خطا و اشتباهی از ما سر بزند، آنها را مورد مغفرت قرار خواهد داد و آبروی ما را حفظ خواهد کرد. بنابراین تقوا ملاک است؛ یعنی غیر از ملاک ارزشی که چه کسی پیش خدا بالاتر است – و آن تقواست – برای خود ما هم که بفهمیم چه کار بکنیم، چه کار نکنیم؛ کدام کار خوب است، کدام کار منتج است و کدام کار نیست؛ معیار، تقواست. اگر تقوا را رعایت کردیم، حرف و عمل ما هم با هدایت و کمک الهی در مسیرِ درست قرار خواهد گرفت. پس، اول و آخرِ همه‌ی حرفهای ما تقواست.»
🌻🌼🌻
منبع: بیانات رهبر معظم انقلاب، ۱۳۸۴/۰۳/۰۸
@basiratqurani

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید