رؤیای مبهم «پارلمان اصلاحات»

0

نابسامانی این روزها در اردوگاه جریان‌های سیاسی مختص یک جریان نیست و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، هر دو مدت‌ها است که دچار سردرگمی در فرایند تصمیم‌گیری هستند. اصولگرایان پس از ایجاد چندگانگی‌های متعدد در سال‌های اخیر، در آخرین گام در انتخابات سال ۹۶ در قالب شکل‌دهی به جبهه مردمی، نیروهای انقلاب خود را سامان بخشیدند که این اقدام نیز موفق نبود و بخشی از اضلاع اصولگرایی خارج از چتر «جمنا» باقی ماندند! ضمن آنکه پس از ناکامی در انتخابات نیز نتوانستند شادابی و طراوت اولین خود را حفظ کنند و مدتی است که دچار انفعال شده‌اند.

نابسامانی این روزها در اردوگاه جریان‌های سیاسی مختص یک جریان نیست و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، هر دو مدت‌ها است که دچار سردرگمی در فرایند تصمیم‌گیری هستند.
اصولگرایان پس از ایجاد چندگانگی‌های متعدد در سال‌های اخیر، در آخرین گام در انتخابات سال ۹۶ در قالب شکل‌دهی به جبهه مردمی، نیروهای انقلاب خود را سامان بخشیدند که این اقدام نیز موفق نبود و بخشی از اضلاع اصولگرایی خارج از چتر «جمنا» باقی ماندند! ضمن آنکه پس از ناکامی در انتخابات نیز نتوانستند شادابی و طراوت اولین خود را حفظ کنند و مدتی است که دچار انفعال شده‌اند.
اردوگاه اصلاح‌طلبان نیز پس از حوادث سال ۸۸ اوضاع سامان یافته‌ای ندارد. هرچند این جریان توانست در انتخابات سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ ریاست‌جمهوری و شوراها و انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای کسب کند؛ اما این موفقیت‌ها از دل فرایندی سیستماتیک و تشکیلاتی بیرون نیامده و ضعف تشکیلاتی و فقدان انسجام لازم برای تصمیم‌گیری همه‌جانبه و حداکثری مشهود است. به واقع تصمیم‌گیری‌های چند ساله اخیر اردوگاه اصلاح‌طلبی بیشتر مبتنی بر فرد محوری و ریش‌سفیدی بوده است تا کار تشکیلاتی! در کنار این موضوع عملاً شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از یک‌سو و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از سوی دیگر دچار اختلافات جدی بوده‌اند و به وحدت و انسجام نرسیده‌اند تا بتوانند تصمیم‌گیری در این اردوگاه را متمرکز کنند.
در این بین مدتی است که سخن از پارلمان اصلاحات مطرح است و به تازگی مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری و یکی از طراحان ایده «پارلمان اصلاحات» از رونمایی از آن در روز دوم خرداد ماه سال آینده خبر داده است. ایده شکل‌گیری این پارلمان را به ظاهر اولین بار محمدعلی نجفی، شهردار تهران پیشنهاد داده است که با اقبال بخشی و عدم اقبال بخشی دیگر از اصلاح‌طلبان همراه بوده است. آن‌طور که مشخص است طراحان این ایده برآنند تا با ایجاد مجموعه‌ای بالادستی و فراگیر همه احزاب و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب را در این مجموعه گرد آورند و نظام تصمیم‌گیری در این اردوگاه را از تصمیم‌گیری فردی به اجماعی و دموکراتیک ارتقا بخشند! و مانع از تکرار آشفتگی‌های پیش آمده در زمان انتخابات شوند؛ اما این ایده برای عملیاتی شدن با موانع و مشکلاتی مواجه است:
اول آنکه، هنوز کمتر کسی از جزئیات و حتی برخی از کلیات این طرح خبر دارد. طراحان این ایده معلوم نکرده‌اند که چگونه می‌خواهند نظام درونی خود را ایجاد کرده و اعضا را بر کرسی‌های این پارلمان بنشانند! آیا احزاب و گروه‌ها پایه شکل دادن به این پارلمان هستند یا آنکه افراد و شخصیت‌های اثرگذار سیاسی نیز در این مجلس صاحب رأی خواهند بود؟ اعضای پارلمان از طریق انتخاب نخبگان سیاسی صورت خواهد گرفت یا آنکه هواداران در رأی دادن به اعضای پارلمان نقش خواهند داشت؟
نکته دیگر آن است که این ایده از جانب بزرگان و شخصیت‌های مؤثر اصلاح‌طلبی مطرح نشده و پس از طرح نیز با استقبال آنان مواجه نگردیده است. اعضای مجموعه‌هایی چون شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به سادگی حاضر نخواهند بود که خود را از قدرت خلع کرده و امور را به تشکیلاتی جدید بسپارند که در آن طبیعتاً از اختیارات کمتری برخوردار خواهند بود. حزب مردم‌سالاری و دبیرکل آن نیز که امروز پیشگام عملیاتی کردن طرح پارلمان اصلاحات شده‌اند از توان لازم برای ایجاد اجماع نزد اصلاح‌ اصلاح‌طلبان برخوردار نیستند!
سوم، باید یادآوری کرد که مشکلات اردوگاه اصلاح‌طلبی ریشه‌ای‌تر از آن است که تغییرات صوری درمانگر اختلافات جدی در این اردوگاه باشد. این جریان از ضعف‌های تئوریک و مناقشات گفتمانی رنج می‌برد و مدت‌هاست که در تعریف گفتمان اصلاح‌طلبی و مؤلفه‌ها و شاخصه‌های آن اجماع کافی در این اردوگاه وجود ندارد. مرزهای گفتمانی این جریان در طول سال‌های اخیر به شدت دچار التقاط و درآمیختگی شده است و تعریف واحدی از بسیاری از آموزه‌های اصلاح‌طلبی وجود ندارد. همین امر موجب شده تا تئوری‌پردازان برجسته این اردوگاه به نوعی از تعبیر «عبور از اصلاحات» یا «نواصلاح‌طلبی» سخن بگویند! نبود مرزبندی معین و عملی با نیروهای سیاسی اعم از اعتدالیون، اپوزیسیون، تجدیدنظرطلبان، ضدانقلاب و سرنگون‌طلبان یکی از معضلات مهم اردوگاه اصلاح‌طلبان است که به مانعی برای ساماندهی منطقی این اردوگاه بدل شده است؛ از این رو این جریان پیش از آنکه به ارتقای سازماندهی خود بیندیشد، ابتدا باید مکانیزمی برای ترمیم این مرزها مشخص کند تا وضعیت اعضای این اردوگاه از اغیار مشخص شود. در پایان باید گفت آن‌گونه که مشخص است «پارلمان اصلاحات» به مثابه رؤیایی مبهم و ناپیدایی است که صاحبانش برای تحقق عینی آن باید موانع بزرگی را از پیش رو بردارند.

پایگاه بصیرت / مهدی سعیدی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید