رییس‌جمهور؛ سخنگوی اکثریت

0
حسن غفوری‌فرد

در حکومت‌های دموکراتیک معمولا احزاب سیاسی از ارکان اصلی و زیربنایی تلقی می‌شوند. مردم مطالبات خود را در قالب احزاب بیان می‌کنند و احزاب تلاش می‌کنند تا سخنگوی مردم باشند و نظرات مردم را کانالیزه کرده و به قدرت و مسوولان اجرایی انتقال می‌دهند.

بنابراین معمولا احزاب سیاسی باید سخنگوی مردم باشند. در هر کشوری مردم با سلایق مختلفی زندگی می‌کنند. ممکن است عده‌ای از مردم به رییس‌جمهور رای داده و عده‌ای دیگر نیز رای نداده باشند. احزابی حامی رییس‌جمهور بوده و روسای جمهور نیز معمولا لیدر حزب هستند و مطالبات مردم را بیان می‌کنند. گروه‌ها و احزاب دیگری هستند که حامی رییس‌جمهور نبوده و اپوزیسیون محسوب می‌شوند که حرف بخشی دیگر از مردم را بیان می‌کنند. احزاب سیاسی سخنگویی اقشار مختلف را به عهده دارند. مطالبات مردم قاعدتا در انواع و سلایق مختلفی وجود دارد که از یک شاهراه نمی‌تواند بیان شود. در زمان انتخابات احزاب رقیب برنامه‌های خود را اعلام کرده و مردم بر این اساس رای خود را به صندوق می‌ریزند. رییس‌جمهور باید در مقابل برنامه‌هایی که حزب متبوعش اعلام کرده پاسخگو باشد. در عین حال سخنگویی مطالبات مردم توسط احزاب صورت می‌گیرد. همه مردم نمی‌توانند خودشان نظرات‌شان را بیان کنند. پاسخگویی به مطالبات به عهده احزاب پیروز خواهد بود.

مهم‌ترین کاری که باید در کشور انجام دهیم، این است که تشکیلات و احزاب قوی و نیرومند بسازیم. منطقی نیست که نهادهای انتخابی در یک کشور باشد اما جای حزب سیاسی خالی باشد. البته رییس‌جمهور طبیعتا می‌تواند سخنگو باشد؛ آن هم سخنگوی عده‌ای که به او رای داده‌اند. ولی کسانی هم در جامعه وجود دارند که به رییس‌جمهور رای نداده‌اند. بالاخره این افراد هم جزو مردم هستند و حق اظهارنظر در مورد مسائل مختلف کشور و طرح مطالبه را نیز دارند. برخی دیگر از مردم به دلیل متمرکز نبودن، معمولا حرف‌های‌شان شنیده نمی‌شود. گروهی هم هستند که به حزب رقیب رییس‌جمهور رای داده‌اند که آنها نیز از طریق لیدر و شخصیت‌های همان حزب مطالبات خود را بیان می‌کنند. بنابراین رییس‌جمهور حتما می‌تواند سخنگوی ملت باشد اما سخنگوی بخشی که از آنها رای گرفته است که اکثریت جامعه است. آقای روحانی می‌تواند از جانب همان اکثریت صحبت کند. گروه‌های دیگر باید از طریق نهادهای مدنی مطالبات خود را بیان کنند. به همین دلیل هم هست که احزاب نباید فقط فعالیت خود را به انتخابات محدود کنند. حزب باید فعال شده و برنامه داشته باشد تا بتواند قدرت را برای تحقق مطالبات حامیان خود قبضه کند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید