دنبال بازگرداندن جایگاه مجلس

0
علی تاجرنیا . نماینده مجلس ششم

بعد از رأی‌نیاوردن دو استیضاح روز گذشته در مجلس دهم، برخی نمایندگان منتقد استیضاح، با صراحت بیشتر زمان نامناسب، محورهای ضعیف و مسائل شخصی در استیضاح را دور از جایگاه مجلس دانستند. در چند هفته گذشته نیز این موضوع در رسانه‌ها و به‌ویژه در میان فعالان سیاسی شناخته‌شده اصلاح‌طلب مطرح بود. فارغ از گرایش سیاسی سه وزیری که استیضاح آنان اعلام وصول شد، تأکید اصلاح‌طلبان که بعضا سابقه نمایندگی مجلس را هم در کارنامه دارند، این بود که اهرم‌های نظارتی مجلس باید در جای مناسب به کار گرفته شود تا وقت پارلمان که هر دقیقه آن هزینه‌هایی سنگین دارد، صرف مسائل جدی مردم و اصلاح قوانین در راستای توسعه پایدار شود؛ اما به باور نگارنده، باید آسیب‌شناسی رفتار برخی نمایندگان مجلس را در جای دیگری جست‌وجو کرد. 

ساختار مجلس دهم برگرفته از نظام انتخاباتی کشور است. انتخابات در دنیای مدرن با فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی شناسنامه‌دار همزاد است؛ اما در ایران، به دلیل نوع نظارت، همه ظرفیت‌های موجود جامعه نمی‌توانند به عرصه انتخابات وارد شوند. از سوی دیگر، احزاب به دلیل به رسمیت شناخته‌نشدن و همچنین محدودیت‌های موجود، امکان تربیت نیروهای کیفی را برای سمت‌های سیاسی ندارند. در چنین فرایندی، نیروهای کادر سیاسی و چهره‌های شناخته‌شده نمی‌توانند در مرحله نهایی انتخابات حضور پیدا کنند و این امر به ورود افرادی به مجلس منجر می‌شود که ملاحظات شخصی و حداکثر منطقه‌ای را به مسائل ملی و کلان کشور ترجیح داده و همچنین ناگزیر از تأمین منافع همراهان روزهای انتخابات هستند. در این شرایط، مسائل مهمی مانند نظارت بر وزرا و قانون‌گذاری، درگیر لابی‌گری‌ها و رفتارهای خارج از عرف میان نماینده و مسئولان اجرائی می‌شود. 
این آفت در دولت نیز به شکل دیگری خود را نشان می‌دهد و در مسائلی مانند بودجه، ملاقات‌های شخصی و وعده‌ها، جایگزین ضوابط حرفه‌ای کار پارلمانی شده و در بحث نظارت، تذکر، سؤال و استیضاح‌هایی مطرح می‌شود که قوت کارشناسی را ندارند. متأسفانه برای اینکه در مجموعه اصلاح‌طلبان نیز طیفی از نیروها فعال هستند، پرنسیب و مرزهای هویتی به دلیل حضور به هر قیمت در انتخابات، تا حدی مخدوش شده است و افرادی برای تمام فصول، در هر شرایطی به حضور در انتخابات می‌اندیشند. 
فقدان حضور اصلاح‌طلبان پیشرو و به تبع آن، فقدان تشکیلات پذیرفته‌شده در این جریان، می‌تواند به سرمایه اجتماعی گرانبهای آنان آسیب بزند. به نظر می‌رسد برای کار سیاسی و انتخاباتی، باید حداقل‌هایی را در نظر گرفت و مادامی که لایه‌های پنجم و ششم نیروهای شناخته‌شده این جریان نمی‌توانند از شرایط نظارتی فعلی عبور کنند، باید در ارائه فهرست‌های انتخاباتی تأمل بیشتری کرد. اصولگرایان شناخته‌شده نیز در وضعیت موجود مسئول هستند.
 آنها در سه دهه گذشته با نوعی رانت حاصل از مواجهه ناظران با رقیب سیاسی آنان، همواره به نوعی با آسودگی وارد انتخابات شده‌‌اند و این مسئله، دو بال مورد نیاز کار سیاسی که منجر به تشکیل دولت و مجلس می‌شود؛ یعنی گفتمان‌سازی و تشکیلات را در آنها ضعیف کرده است. 

همچنین نیروهای جدید و جوان‌تر حزبی آنان نیز به این دلیل که جریان فرصت‌طلب پرسروصدا با تشکیلات خلق‌الساعه انتخاباتی به آنها ترجیح داده شده‌اند، فرصت حضور در انتخابات را از دست داده‌اند. به نظر می‌رسد عقلای کشور و تصمیم‌سازان حتما باید برای حفظ جایگاه دولت و مجلس، نسبت به بازنگری در نظام انتخاباتی کشور تجدیدنظر کنند. مردم شاهد و ناظر این اتفاقات هستند و با رشد جامعه ارتباطاتی، نمی‌توان مانع بدبینی آنها به سطح کیفی مجالس، شوراها و… شد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید