راه بر: خلاصه بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضاى ستاد برگزارى سومین جشنواره‌ى بین‌المللى شعر حوزه‌، ۱۳/۰۷/۱۳۹۴

0

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

جایگاه مهم شعر در حوزه از دیرباز تاکنون

حوزه ظرفیّتهای متعدّد و چندجانبه‌ای دارد؛ مخصوص امروز هم نیست، در گذشته هم همین‌جور بوده. در بین فقهای بزرگ و علمای بزرگ شیعه آن کسانی که شاعر بودند و بعضی‌شان شاعران برجسته‌ای هم بودند، کم نیستند. … خاطره‌ی بحرالعلوم را عرض بکنیم که جالب است و نشان‌دهنده‌ی روحیّه و فضای نجف در دوران بحرالعلوم است؛ یعنی دویست سال پیش. ایشان بعد از مرحوم آقای بهبهانی مرجع شدند؛ یعنی مرحوم بحرالعلوم مثل کاشف‌الغطا مورد قبول بقیّه‌ی علمای بزرگ و شاگردان بزرگ مرحوم بهبهانی قرار گرفتند؛ … مرحوم بحرالعلوم اوّلِ ریاستش یک سفر پیاده از نجف حرکت کرد به طرف کربلا. در یکی از منازل اوایل راه خسته شدند و نشستند؛ مرحوم بحرالعلوم گفت من ضعیفم و امشب از اینجا نمیتوانم حرکت کنم. بعضی‌ها گفتند برویم؛ ایشان گفت نه، من میمانم؛ بعد این بیت را خواند:

از ضعف به هرجا که نشستیم وطن شد

وز گریه به هر سو که گذشتیم چمن شد

 

… اینکه ایشان در سفر زیارتی کربلا، از نجف تعدادی شاعر با خودش همراه کرده و میبرد، به نظر من مهم است؛ شعرای عرب گفتند که سیّدنا! شِنوا معنی‌ هذالبیت؟ اینکه شما خواندید، چه بود؟ ایشان برایشان شرح داد، معنا کرد برایشان که اینکه خواندم معنایش این است و گفت حالا شما بسازید، و شعرای عرب شروع کردند [نظیر] این بیت را ساختن. … یعنی عالمی … با آن مقامات معنوی، با آن حالت عرفانی، با آن چیزهایی که نقل میکنند از ملاقات ایشان با حضرت و از این چیزها، وقتی که حرکت میکند از نجف برای سفر زیارتی پیاده به کربلا، با خودش شعرا را میبرد. این نشان‌دهنده‌ی اهمّیّت حوزه‌ها به معقوله‌ی شعر است. …

عدم منافات شعر با هیچ یک از مقولات مهم حوزه

… شعر یکی از مقولاتی است که حوزه‌های علمیّه به آن میپرداختند، به جا هم هست، یعنی هیچ منافاتی با علمیّت و با فضل و مانند اینها ندارد؛ شاعر بودن و شاعر خوب بودن نه با فقاهت منافات دارد، نه با فلسفه و فیلسوف بودن منافات دارد، با هیچ یک از این مقولات مهمّی که ما در حوزه‌ها داریم، منافاتی ندارد. …

شعر یک مایه‌ی تنفّسی برای فضای علمی متراکم حوزه

بنابراین شعر مقوله‌ی مهمّی است و خوب است که در حوزه دنبال بشود. یک مایه‌ی تنفّسی است برای آن فضای علمی متراکمی که در حوزه وجود دارد؛ چون فضای علمی در حوزه خیلی متراکم است و با دانشگاه‌ها فرق دارد. کاملاً فضا علمی است؛ مثل یک اتاق دربسته است. و گاهی این رایحه‌ی عطر شعر بلند بشود در این فضا؛ به نظر من چیز مطلوبی است.

وجود استعدادهای خوب در زمینه شعر در حوزه

بحمدالله استعدادهای خوبی هم هستند؛ … و چون تفکّرشان هم تفکّر اسلامیِ منبعث از منابع و مبادی درست دینی است، لذا شعرشان هم میتواند بسیار مفید باشد.

لزوم ارتقا و رشد در عرصه شعر حوزه

این کار، کار بسیار خوبی است منتها قانع نشوید به کم؛ یعنی بروید سراغ سطوح بالاتر.

شعر خوب است، به شرطی که وقت درس و بحث را نگیرد

… علی‌ایّ‌حال شعر چیز خوبی است و حوزه بحمدالله این استعداد را دارد و هرچه هم بیشتر بتوانید تربیت کنید؛ البتّه به شرطی که وقت درس و بحث را نگیرد؛ یعنی جوری نباشد که آقایان وقتشان بیشتر صرف شعر بشود.

 

اسامی علمای شاعری که معظم له در این دیدار مطرح فرموده اند:
نام توضیحات
محقق حلّی
پدر علّامه
مرحوم میرداماد
مرحوم فیّاض
حزین لاهیجی
مرحوم بحرالعلوم در نجف ، بعد از مرحوم آقای بهبهانی مرجع شدند.
آقای صدر در قم
مرحوم حاج شیخ محمّدحسین اصفهانی سراینده غزل، قصیده، به فارسی و عربی
مرحوم سیّد محمدسعید حبّوبی از مراجع عربِ نجف و معاصر با مرحوم آخوند، صاحب یک دیوان قطور، شعرهای عجیبی دارند، شعرهای عاشقانه، غزلیّات به شکل عربی.
مرحوم سیّد محمّد سعید حبّوبی فقیه و مجاهد (جنگ با انگلیسی ها)
امام خمینی سراینده غزلیّات عاشقانه -البتّه معنای عرفانی دارد-
ایلیا ابوماضی شاعر معروف لبنانی ساکن آمریکا اسم شعرش «الطلاسم»
مرحوم شاه محمّدرضای مظفّر کتاب علمی ایشان در حوزه کتاب درسی است، با جمع شعرا در نجف مأنوس بودند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید