حمید رضا بهمنی نژاد تحلیلگر و مدرس مسایل بین الملل؛ کودتای نا فرجام ترکیه و چند گمانه

1

حمید رضا بهمن نژاد تحلیلگر و مدرس مسایل بین الملل؛ کشور ترکیه، همسایه غربی ایران همزمان با چرخش در سیاست های داخلی و خارجی خود در ماههای اخیر، تجربه پنجمین کودتای تاریخ خود را پشت سر گذاشت. کودتایی که علی رغم سپری شدن قریب به یک هفته از وقوع آن، همچنان در صدر اخبار رسانه های جمعی قرار دارد.

حوادث سریع و غافلگیرکننده اخیر ترکیه و رخدادهای پس از آن در تسویه حساب وسیع دولت با مخالفین داخلی خود، این سوال جدی و اساسی را در اذهان تداعی میکند که آیا این رخداد که از آن به شورش نظامیان ناراضی یا کودتای نافرجام نام برده میشود، ساخته و پرداخته کودتاچیان شکست خورده داخلی است یا اینکه عوامل خارجی و برخی بازیگران بین المللی و منطقه ای نیز در طراحی کودتا نقش داشته اند؟

با گذشت زمان و مشخص شدن ابعاد پنهان کودتای اخیر و بازجویی عناصر و عوامل اصلی کودتا و نتایج حاصل از آن، میتوان پاسخ روشن تری به سوال مطرح شده داد، لیکن در شرایط کنونی و بر اساس برخی شواهد و قراین از جمله تسویه حساب های وسیع داخلی دولت با مخالفین خود، سرکوب سریع کودتا و تقارن کودتای نافرجام ترکیه با منافع برخی بازیگران بین المللی و منطقه ای، امکان طراحی و وقوع کودتا را توسط برخی بازیگران تقویت می کند.

از جمله گمانه زنی های مطرح، نقش دولت رجب طیب اردوغان و سیستم امنیتی ترکیه در ساماندهی کودتای نظامی ناکام همزمان و در راستای اصلاحات صورت گرفته اخیر نظیر تلاش دولت ترکیه در عادی سازی روابط خود با روسیه و رژیم صهیونیستی و همچنین چرخش آشکار در مواضع ضد سوری ترکیه میباشد.

سرکوب سریع کودتا در ساعات ابتدایی، موهبت الهی دانستن آن و اصرار رئیس جمهور ترکیه بر نقش فتح الله گولن از مخالفین جدی دولت کنونی ترکیه و طرفداران وی در اجرای نقشه کودتا و همچنین دستگیری های گسترده و اخراج هزاران نفر از مسئولان قضایی و مخالفین دولت در مدت زمان کوتاه، نشان از نوعی آمادگی قبلی دولت برای حذف مخالفین خود دارد.

احتمال دیگری که از آن میتوان به عنوان عامل اصلی در طراحی کودتای نافرجام اخیر ترکیه نام برد نقش مثلث شوم سرویس های اطلاعاتی امریکا، رژیم صهیونیستی و برخی مزدوران منطقه ای آن نظیر رژیم سعودی می باشد.

پس از سخنان روز شنبه اردوغان که فتح الله گولن مستقر در پنسلوانیا امریکا را به هدایت کودتا متهم کرده و گفته بود کودتا از امریکا هدایت میشود، وزیر کار ترکیه نیز آمریکا را به دست داشتن در کودتا متهم کرده و گفته بود: ((آمریکا از کودتا پشتیبانی کرده است او (گولن) ماه هاست که از آنجا چندین مجله را اداره میکند ماه هاست که داریم در مورد فتح الله گولن به ایالات متحده پیام میدهیم)). همچنین ارتباط فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه و مغز متفکر کودتا با آمریکا و رژیم صهیونیستی که گفته میشود دوره های آموزشی خود را در اسرائیل گذرانده است دلیل دیگر بر نقش امریکا و رژیم صهیونیستی در کودتاست. در عین حال حضور فراگیر نیروهای آمریکا و رژیم صهیونیستی در پایگاه های نظامی ترکیه و در غالب مستشاران نظامی بیش از هر گزینه دیگر نقش محوری آمریکا و رژیم صهیونیستی را در اطلاع و دخالت در کودتای اخیر ترکیه تقویت می کند.

همچنین برخی از تحلیل گران معتقدند نزدیک شدن مقامات ترکیه به روسیه و در شرایطی که امریکا و ناتو در حال محدود کردن هر چه بیشتر حوزه نفوذ روسها می باشند، هشداری بود که غرب و آمریکا با کودتای ناکام به اردوغان و دولت ترکیه دادند.

نحوه پوشش اخبار کودتای نظامی ناکام ترکیه توسط شبکه سعودی((العربیه))و ((اسکای نیوز))که از امارات پخش می شوند و به شکل معنا داری کودتا را تبلیغ و ترویج می کردند در کنار احساس انزوای رژیم سعودی از کناره گیری ترکیه از ادامه مسیر اشتباه گذشته خود در حمایت از تروریست های تکفیری در سوریه، همگی نشانه ای از دخالت و یا حداقل اطلاع رژیم سعودی از کودتای اخیر ترکیه دارد.

سومین احتمالی که بعنوان طراح اصلی کودتای نافرجام ترکیه می توان از آن نام برد، نقش مستقل برخی نظامیان ناراضی در طراحی و اجرای کودتا می باشد که در این صورت عوامل زیر را می توان بعنوان دلایل اصلی شکست و ناکامی کودتاچیان عنوان کرد:

-عدم فراگیری کودتا از بعد جغرافیایی به نحوی که کودتا تنها در دو شهر مهم آنکارا و استانبول اجرا گردید.

-عدم فراگیری کودتا در بین فرماندهان ارشد ارتش ترکیه.

-فقدان پشتیبانی خارجی و داخلی به نحوی که هیچ یک از احزاب مخالف داخلی ترکیه کودتا را تأیید نکردند.

-عدم همرامی مردم با کودتاگران.

-استفاده مناسب دولتمردان ترکیه از رسانه در به صحنه درآوردن مردم و مقابله با کودتاچیان.

 

Discussion۱ دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید