نگاهی به تجربه جهانی در برخورد با سرقت علمی؛ حسن روحانی هم به سرنوشت سایر «سیاستمداران با مدرک دکتری تقلبی» دچار می‌شود؟/ «استعفا» یا «برکناری»؛ حداقل برخورد با سیاستمداران متقلب

0

بحث سرقت علمی حسن روحانی در رساله دکتری خود در دانشگاه گلاسکو که از چند سال پیش در محافل علمی مطرح بود، در ماه‌های اخیر رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و جمعی از دانشجویان ایرانی و آمریکایی در حال بررسی صحت این مساله با روش‌های علمی هستند.

 

اگرچه تا همین جا هم مشخص شده که بخش زیادی از رساله آقای روحانی «کپی» شده و حکم سرقت و تقلب علمی را دارد اما تحقیقات هنوز تکمیل نشده و در روزهای آینده، نتیجه نهایی این بررسی‌ها به صورت رسمی در این سایت اعلام خواهد شد.

 

در همین راستا، بد نیست به تجربه سیاستمداران جهان از این مساله و نحوه برخورد دستگاه‌‎ قضایی کشورهای اروپایی و غربی با سرقت علمی از سوی مسئولان ارشد کشور بپردازیم.

 

 

وزیر آموزش آلمان

پس از آنکه برخی اسناد درباره کپی بودن بخشی از رساله دکتری وزیر آموزش دولت آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، دانشگاه دوسلدورف ضمن پس گرفتن مدرک دکترای او، خواستار استعفا و برکناری «آنت شاوان» شد. نهایتا خانم شاوان مجبور به کناره‌گیری از کابینه دولت شد.

 

 

رئیس‌جمهور مجارستان

کپی کردن چند عبارت در متن رساله دکتری «پال اشمیت» که توسط رسانه‌ها گزارش شد، نهایتا منجر به پس گرفتن این مدرک از سوی دانشگاه بوداپست و استعفای آقای رئیس‌جمهور شد.

 

 

وزیر دفاع آلمان

سال ۲۰۱۱ بود که «تئودور گوتنبرگ»، وزیر دفاع وقت آلمان مجبور شد تا استعفای خود را نقدیم آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور بکند. دانشگاه بایروس چندی پیش از این استعفا اعلام کرده بود که رساله دکتری آقای گوتنبرگ ایرادات جدی دارد که شائبه تقلب علمی را تقویت و اثبات می‌کند.

 

 

رئیس‌جمهور زیمباوه

دانشگاه ادینبورگ هم چند سال پیش اعلام کرد که مدرک دکترای «رابرت موگابه»، رئیس‌جمهور فعلی زیمباوه که در سال ۱۹۸۴ اخذ شده، دچار شبهات جدی و یک تقلب علمی واضح است. به دنبال این رسوایی، مدکر دکترای آقای موگابه در سال ۲۰۰۷ پس گرفته شد.

 

 

به جز این موارد، سیاستمداران و افراد مشهور دیگری هم دارای سابقه تقلب علمی در رساله دکتری خود بوده‌اند که فهرست برخی از این افراد را می‌توانید در اینجا و اینجاببینید.

 

حالا باید منتظر ماند و دید که پس از انتظار گزارش نهایی بررسی صحت رساله دکتری حسن روحانی، چه آینده‌ای در انتظار او خواهد بود.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید